Strona głównaZdrowiePróchnica i jak sobie z nią radzić?

Próchnica i jak sobie z nią radzić?

Jednym z najczęstszych problemów, który dotyczy zębów jest próchnica. Kłopoty ze psującymi się zębami mają zarówno dzieci, jak i dorośli. Powodów rozwoju próchnicy może być wiele i nie zawsze wynika ona z niewłaściwego dbania o uzębienie.

Co to jest próchnica?

Próchnica to stan, w którym miazga zębowa zaczyna się psuć i ulegać uszkodzeniu. Powodowana jest przez drobnoustroje, które osiadają na płytce nazębnej. Bakterie wpływają na kondycję szkliwa, która stopniowo ulega pogorszeniu, a w efekcie uszkodzenie dociera za czasem w głąb zęba do miazgi. Próchnicę można rozpoznać po charakterystycznych czarnych plamach na zębach.

Czym objawia się próchnica?

Poza wizualnym efektem próchnica objawia się także dolegliwościami bólowymi. Mogą one być słabsze lub mocniejsze w zależności od wrażliwości zębów oraz stopnia rozległości ubytku. Zdarza się, że próchnica rozwija się wewnątrz zęba i nie jest widoczna na jego szkliwie zewnętrznym – na przykład pod starą plombą. Z tego powodu należy z czasem wymieniać implanty. Warszawa ma wiele gabinetów stomatologicznych, które specjalizują się właśnie w implantach i koronkach nazębnych.

Do czego prowadzi próchnica?

Próchnicy nie należy ignorować, ponieważ nieleczona będzie się rozwijała w szybkim tempie. W konsekwencji doprowadzi do poważnego uszkodzenia wewnątrz zęba, a ostatecznie jego śmierci – konieczne będzie usunięcie i wstawienie sztucznego. W dodatku, próchnica przenosi się i zaraża inne zęby.

Zapobieganie próchnicy

Nie zawsze można w pełni zapobiec próchnicy, szczególnie przy wrodzonej skłonności do problemów z zębami. Jednak w zapobieganiu istotna jest profilaktyka. Należy dokładnie myć zęby i regularnie czyścić jamę ustną, by drobnoustroje nie miały okazji się zagnieździć. Ważny jest przy tym rodzaj szczoteczki, jakiego używamy. Przykładowo dentysta Ursynów może pomóc w doborze odpowiedniej twardości włosia w szczoteczce dla naszych potrzeb. Ma to znaczenie, by nie uszkodzić szkliwa i dziąseł. Ważne jest także zgłaszanie się okresowo do kontroli stomatologicznej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły