Strona głównaMedycynaFakty i mity na temat defibrylatorów AED

Fakty i mity na temat defibrylatorów AED

Wśród sprzętu medycznego jednym z podstawowych urządzeń jest defibrylator. Automatyczne defibrylatory AED są coraz powszechniejsze, ale na ich temat krąży zarówno wiele mitów, jak i niedopowiedzeń. W niniejszym artykule obalimy popularne mity na temat tego typu urządzeń.

Defibrylacja na mokrym podłożu zagraża życiu 

Mokre podłoże nie jest zalecanym środowiskiem do przeprowadzania reanimacji z użyciem defibrylatora, a mokra klatka piersiowa może zmniejszać skuteczność akcji. Jednak defibrylacja zestawem AED nie stanowi zagrożenia dla żadnej ze stron w przypadku mokrego podłoża. Zaleca się umieszczenie poszkodowanego na twardym i suchym podłożu oraz osuszenie klatki piersiowej przed przyklejeniem elektrod, jeśli istnieje taka możliwość.

Nie można defibrylować kobiet w ciąży 

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania defibrylacji w przypadku kobiety w ciąży. Zabieg ten nie zagraża dziecku ani matce. Należy pamiętać, że ratując jedno życie, ratujemy także życie dziecka. 

Biżuterię i plastry nikotynowe należy ściągać przed defibrylacją 

Panuje przekonanie, że elementy znajdujące się na skórze przeszkadzają w przeprowadzaniu poprawnej defibrylacji, a w przypadku metalowych elementów mogą zaburzać pracę defibrylatora i stanowić zagrożenie. Prawdą jest jednak, że biżuteria, tatuaże, plastry ani inne ozdoby ciała nie stanowią przeszkody w trakcie defibrylacji. Oczywiście, nie należy przyklejać elektrod na nich.

Nie można defibrylować osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca 

Wiele osób w dalszym ciągu wierzy, że wstrząsy wysyłane przez defibrylator do serca stanowią zagrożenie w przypadku osób z wszczepionym rozrusznikiem. Jednak defibrylacja w ich przypadku jest możliwa i bezpieczna do wykonania, tylko należy ją przeprowadzić ostrożnie. Jeżeli miejsce umieszczenia rozrusznika jest widocznie zaznaczone poprzez bliznę czy zgrubienie to należy elektrody przykleić w odległości minimum 10 cm od tego miejsca.

Pierwsza pomoc z użyciem defibrylatora AED jest znacznie łatwiejsza i szybsza. Warto zapoznać się z działaniem sprzętu i jego możliwościami na https://platformaratownicza.pl/10-defibrylatory-i-akcesoria. Poza tym, takiego sprzętu jest w stanie użyć każdy, nie tylko profesjonalny medyk. 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły