Strona głównaZdrowieIzolacja i samotność – jak wyjść do ludzi  i czuć się wśród...

Izolacja i samotność – jak wyjść do ludzi  i czuć się wśród nich dobrze?

Współczesny świat nakierowany jest na przenoszenie świata realnego w świat wirtualny. Nie sprzyja to niestety realizacji podstawowej potrzeby ludzkiej, jaką jest potrzeba  współuczestnictwa i socjalizacji. Wręcz przeciwnie – coraz więcej osób, również osób w związkach – cierpi z powodu samotności i odizolowania. Jak poradzić sobie z samotnością, jak poznawać nowych ludzi i czuć się swobodnie w towarzystwie?

Czym jest samotność?

Samotność przejawia się brakiem możliwości spędzania czasu z innymi ludźmi, która przyczyniać zaczyna się do kwestionowania poczucia własnej wartości, obniżenia samopoczucia, powstania wątpliwości co do przynależności do społeczeństwa. Pojawienie się takich wątpliwości warto jest skonsultować, przez umówienie się na wizytę ze specjalistą – psychologiem na stronie https://strefamysli.pl. Samotność nie oznacza, że nie mamy kontaktu z innymi ludźmi. Samotnym można być nawet będąc w związku, mając pracę, na co dzień przebywając wśród wielu ludzi. Samotność bowiem to brak więzi międzyludzkich, brak poczucia posiadanie osób bliskich, które będą oparciem i zrozumieniem.

Samotność w związku, samotność w małżeństwie – czy to możliwe?

Samotność nie zawsze tożsama jest z brakiem bliskiej osoby. Nawet jednak pozostając w formalnym bądź nieformalnym związku, mieszkając z kimś pod jednym dachem, można czuć się samotnym. Jak przejawia się samotność w związku? To praktyczne dzielenie z kimś życia, lecz bez dzielenia się emocjonalnym jego aspektem, brak poczucia zrozumienia i akceptacji u drugiej osoby, brak zaangażowania we wspólne życie, sprawy i problemy drugiej osoby. Samotność w związku to komunikacja jedynie przez świat wirtualny, brak wspólnych zainteresowań, spędzanie czasu wolnego w pojedynkę, brak intymności i zaufania, brak spójności w kwestii podstawowych wartości, zasad, potrzeb, pragnień i oczekiwań. To dwie osoby, które tak naprawdę nie łączy wiele, zazwyczaj jedynie formalności, wygoda czy przyzwyczajenie.

Objawy samotności

Czy jesteś samotny? Czy organizm daje sygnały świadczące o tym, że brakuje mu bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem? Potrzeba wyjścia do ludzi może przejawiać się przeróżnymi reakcjami naszego ciała. Długotrwała samotność negatywnie wpływa zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Samotność doprowadzić może do nadmiernego onieśmielenia interakcjami z ludźmi, zamknięcie się w sobie, odizolowaniem od społeczeństwa, trudnościami w nawiązywaniu relacji. Osoba samotna często ma smutny wyraz twarzy, jest przygnębiona, często płacze. Człowiek wyobcowany i odizolowany często ma tendencje do popadania w nałogi, topi smutki w alkoholu, świecie wirtualnym, objadaniu się.

Sposoby na samotność – co może pomóc?

W pokonaniu samotności pomocne może być skorzystanie z kilku wskazówek:

  • znalezienie pozytywnych aspektów samotności – a tym samym osiadania dużo wolnego czasu, który można efektywnie wykorzystać,
  • dostrzeżenie przyjemności w opartych rzeczach wykonywanych samotnie, jak spacer czy czytanie książki
  • sprawianie drobnych dobrych uczynków dla ludzi, wśród których przebywamy – być może będzie to pierwszy krok do rozwoju głębszych relacji,
  • próba rozmowy z najbliższymi – rodziną, współpracownikami,
  • przełamanie się i rozpoczęcie lub odnowienie znajomości – przez komunikatory lub telefon
  • wyjście do ludzi – umówienie się do kawiarni, kina, wyjście do aquaparku, na siłownię czy imprezę,
  • znalezienie nowego hobby,
  • podjęcie wolontariatu, np. w schronisku.

Jeśli nie potrafię sam – pomoc w przełamaniu samotności i lęku

Jeśli nie jesteś w stanie przełamać się i spróbować nawiązać kontakt z ludźmi, pomocna może być konsultacja psychologiczna. Samotność jest jednym z czynników odbierających radość życia – nie warto zatem czekać. Dobrym pomysłem jest zatem umówienie się na wizytę u terapeuty lub skorzystanie z konsultacji psychologicznej online. Podczas pracy ze specjalistą zrozumiesz przyczyny swojej samotności i odizolowania, wspólnie wypracujecie metody, które pozwolą na przełamywanie się małymi krokami do odnowienia  kontaktów z ludźmi.

Samotność nie jest korzystna dla naszego zdrowia – tak psychicznego, jak i fizycznego. Człowiek jest bowiem istotą społeczną i emocjonalna, potrzebuje kontaktów z ludźmi – niezobowiązujących i bliższych. Warto zatem podjąć wszelkie kroki do tego, by wyjść do ludzi i czuć się dobrze w ich towarzystwie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły