Prawa pacjenta

Grafika: Whitening photo created by senivpetro – www.freepik.com

Czy wiesz, jakie prawa przysługują Ci w ramach usług świadczonych przez NFZ? Wielu pacjentom wydaje się, że jedyne usługi, jakie świadczy NFZ w ramach ich ubezpieczenia zdrowotnego i wizyt w gabinecie stomatologicznym, to założenie plomby z amalgamatu i możliwość kontroli stanu uzębienia. Jest to podstawowa wiedza, jaką dysponują Polacy – a co zresztą usług, które są także darmowe i przydzielone każdemu pacjentowi w określonej ilości w skali roku. Przez brak świadomości u pacjentów, bardzo wielu z nich, pomimo tego, że musieliby skorzystać z refundowanego zabiegu, nie zapisuje się na wizytę w gabinecie z obawy o ewentualne koszta zabiegów.

Prawda jest jednak taka, że dzisiaj większość zabiegów, zwłaszcza tych, które dotyczą higienizacji i kontroli jamy ustnej, nawet kiedy konieczny jest asortyment stomatologiczny, wykonywanych jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. O ile pacjenci nie mają o tym żadnego pojęcia, o tyle dentysta ma obowiązek poinformowania go o przysługujących mu prawach. Niestety bardzo rzadko stomatolodzy przekazują te informacje – zdarza się nawet tak, że pacjent dopiero po zabiegu dowiaduje się, jaką kwotę musi uiścić za wykonane leczenie. Niestety takie praktyki skutecznie zniechęcają wielu z nich do kolejnej wizyty.

Dla wielu pacjentów interesującą informacją będzie to, że w ramach Funduszu wykonywane jest piaskowanie zębów, które pomaga przede wszystkim zapobiegać odkładaniu się złogów kamienia na zębach, który jest jedną z najczęstszych przyczyn powstania parodontozy. Zabieg ten nie tylko pozwala uniknąć powikłań dotyczących parodontozy, ale także zapewnia także dodatkowe atuty natury wizualnej – zęby po zabiegu są widocznie zdrowsze i bielsze. Ponadto bardzo wiele zabiegów związanych z naprawą stanu zębów i uzębienia jest także objętych świadczeniami w ramach NFZ. Uporanie się z próchnicą lub uszkodzeniami mechanicznym zębów to także część usług, gdzie pacjent nie uiszcza opłat za materiały stomatologiczne i czas dentysty.

Jeśli jesteś pacjentem i nie masz pewności, jakich usług możesz oczekiwać w gabinecie stomatologicznym, warto skonsultować to ze swoim stomatologiem i nabyć odpowiedniej wiedzy, ponieważ z pewnością pojawi się moment, w którym będzie można ją wykorzystać i w ten sposób nie tylko zadbać o odpowiednie zdrowie i higienę jamy ustnej, ale także zaoszczędzić i obejść się bez konieczności wydawania bajońskich sum na zabiegi prywatne.

Oczywiście lista usług wykonywanych w ramach funduszu jest niestety mocno ograniczona, co dla niektórych może stanowić pewien problem, zwłaszcza jeśli zależy im na tym, aby materiały stomatologiczne w rodzaju wypełnienia były wysokiej jakości, może wtedy zderzyć się ze ścianą i nie być zadowolonym z efektu pracy, jednak dla tych, dla których zdrowie zębów jest najważniejsze i nie chcą wydawać dodatkowej gotówki, poczują się usatysfakcjonowani ilością oferowanych zabiegów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły