Strona głównaZdrowieCo znajduje się w apteczce motocyklowej? Czy jest obowiązkowa?

Co znajduje się w apteczce motocyklowej? Czy jest obowiązkowa?

Posiadanie apteczki motocyklowej podczas poruszania się motocyklem w ruchu drogowym nie jest wymagane przez prawo. Jednak z całą pewnością jest to rozwiązanie, które jest rekomendowane dla każdego kto odpowiedzialnie podchodzi do bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jakie elementy znajdują się w typowej motocyklowej apteczce?

Niemal każdy motocykl ma miejsce, w którym powinna zmieścić się mała apteczka

Niestety trzeba przyznać, że kierowcy samochodów częściej mają przy sobie apteczkę niż motocykliści. Niestety entuzjaści dwóch kółek czasami tłumaczą się brakiem miejsca. Tymczasem w praktyce niemal w każdym motocyklu podstawowa mała apteczka zmieści się pod siedzeniem lub w kufrze. Ponadto, wiele motocykli oferuje możliwość przymocowania apteczki do ramy (na zewnątrz bez umieszczania jej w jakimkolwiek schowku). Warto odnotować, że apteczki, które są mocowane do ramy motocykla powinny być wodoodporne.

Co znajduje się w apteczce motocyklowej?

Apteczka motocyklowa zawiera elementy, które są potrzebne w przypadku ratowania życia i zdrowia w razie wypadku w ruchu drogowym. Głównie są to materiały opatrunkowe oraz elementy, które pomagają zabezpieczyć miejsce wypadku.

W wyposażeniu apteczki motocyklowej znajdziemy między innymi zestaw plastrów, przylepiec, opatrunki (np. typ G oraz M), chustę opatrunkową, koc ratunkowy (folia NRC), nożyczki, rękawiczki winylowe oraz chusteczkę dezynfekującą.

Poza powyższymi elementami warto tez pamiętać o wyposażeniu apteczki w instrukcję udzielania pierwszej pomocy oraz o wykazie telefonów alarmowych. W przypadku sytuacji stresowej może być to bardzo przydatne.

Podsumowanie – warto mieć apteczkę motocyklową

Podsumowując, aktualne przepisy nie nakładają obowiązku posiadania apteczki motocyklowej, jednak jak najbardziej warto posiadać apteczkę jako podstawowe narzędzie do udzielania Pierwszej Pomocy. Obecnie na rynku jest wiele wygodnych kompaktowych apteczek, które bardzo łatwo można przypiąć do ramy motocykla lub umieścić w schowku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły