Testy CLIA

Testy serologiczne na obecność i miano przeciwciał IgM oraz IgG to między innymi powszechnie stosowana metoda ELISA oraz CLIA. W niniejszym artykule skupiamy się na metodzie CLIA.

Kiedy wykonywane jest badanie CLIA?

Badania serologiczne dokonywane za pomocą testów CLIA są wykonywane w odstępach 2-3 tygodni od momentu kontaktu z osobą chorą na Sars-Cov-2 lub w momencie pojawienia się objawów.  Badanie powinno być wykonywane również wtedy, gdy nie ma objawów, ale wystąpił kontakt z domownikami, którzy mieli pozytywny wynik w teście na obecność wirusa. Ponadto, jest stosowany w diagnostyce pozapalnych zespołów powikłań COVID-19 oraz wśród osób, które mają chęci by zostać dawcą osocza (czyli wśród ozdrowieńców).

Metoda chemiluminescencji CLIA służy do określenia jakościowego oraz ilościowego wystąpienia przeciwciał IgM oraz IgG działających przeciwko Sars-CoV-2. Zaletą metody CLIA jest to, że jest dużo szybsza od ELISA. Badanie jest wykonywane za pomocą pobrana surowicy.

Skuteczna diagnostyka ma duże znaczenie

Gdy wirus Sars-CoV-2 wniknie w organizm produkowane są swoiste przeciwciała. W początkowej fazie są to przeciwciała klasy IgM. Odpowiednia diagnostyka ma nibagatelne znaczenie, pozwalające lepiej zrozumieć jak analizowany wirus wpływa na genetykę człowieka oraz co za tym idzie jakie rozwiązania w zakresie profilaktyki oraz leczenia można zastosować. W ostatnich miesiącach pojawia się coraz więcej różnych rodzajów testów na wykrywanie przeciwciał (między innymi testy kasetkowe lub serologiczne).  Wciąż bardzo ważne pozostają testy CLIA.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły