Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, która polega na niekontrolowanym uciekaniu moczu podczas wysiłku fizycznego. Czasami nietrzymanie moczu może również wystąpić podczas kaszlu lub mocnego śmiechu. W niniejszym artykule przyglądamy się tej dolegliwości.
Na czym polega wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Przyczyną takiej dolegliwości może być „nadmierna ruchomość” lub osłabienie w okolicach mięśnia dna miednicy – a dokładniej w miejscu, w którym pęcherz moczowy łączy się z cewką moczową. Z wiekiem naturalnie zachodzi proces osłabienia mięśni, co może zwiększać ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu. Ponadto, otyłość, przewlekłe kaszle, predyspozycje generyczne oraz zabiegi chirurgiczne, takie jak usunięcie macicy, mogą wpływać na zdolność mięśni do utrzymania stabilności. Wysiłkowe nietrzymanie moczu częściej występuje u kobiet – zwłaszcza u tych, które przeszły poród.
Jakie są symptomy i jak wygląda diagnostyka?
Symptomy wysiłkowego nietrzymania moczu to niekontrolowany wyciek moczu podczas kichania, kaszlenia oraz śmiechu oraz trudności z utrzymaniem moczu podczas aktywności fizycznej i dźwigania ciężarów.
Diagnostyka problemów z utrzymaniem moczu opiera się głównie na badaniu ginekologicznym sprawdzającym ujście cewki oraz przedniej ściany pochwy. Przy tym procesie może być wykorzystywany wziernik ginekologiczny. Ponadto diagnostyka opiera się między innymi na badaniu posiewu moczu oraz na badaniach radiologicznych.
Jakie są sposoby leczenia?
Leczenie obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, leczenie farmakologiczne oraz leczenie chirurgiczne. Dodatkowo w leczeniu takiej dolegliwości stosowane są pessary. Pessar to urządzenie stosowane w ginekologii. Jest to wkładka (z reguły wykonana z gumy lub silikonu), która jest umieszczana w pochwie w celu wsparcia narządów miednicy.