Strona głównaZdrowieFluoryzacja zębów u dzieci

Fluoryzacja zębów u dzieci

Fluoryzacja zębów u dzieci to ważny zabieg, którego nie należy pomijać. Szkliwo zębów zbudowane jest z hydroksyapatytów, które odpowiadają za jego wytrzymałość. Niestety, codziennie jesteśmy narażeni na osłabienie szkliwa. Stoją za tym kwasy, które rozpuszczają związki wapnia, co prowadzi do demineralizacji i poważnych problemów z uzębieniem. Właśnie dlatego fluoryzacja zębów u dzieci jest bardzo ważnym zabiegiem z punktu widzenia profilaktyki próchnicy.

Fluoryzacja zębów u dzieci w gabinecie dentystycznym 

Fluoryzacja zębów to zabieg, budzący wiele kontrowersji, ponieważ fluor w dużym stężeniu może być niebezpieczny – zwłaszcza dla małych pacjentów. Właśnie z tego powodu fluoryzację zębów należy zawsze przeprowadzać w gabinecie dentystycznym. Lekarz zadba o to, by podana dawka fluoru była adekwatna. Fluoryzacja zębów to ważna procedura w profilaktyce demineralizacji zębów i powstawaniu próchnicy.

Fluoryzacja zębów w gabinecie dentystycznym jest zabiegiem bezbolesnym, szybkim i w pełni bezpiecznym. Zanim przystąpimy do fluoryzacji, musimy zadbać o to, by zęby zostały starannie wyczyszczone. Następnie na każdy ząb nakładany jest specjalny preparat. Może mieć on postać żelu, lakieru lub pianki. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzą się smakowe produkty do fluoryzacji, jak choćby lakier Fluorodose Centrix. Występuje on w wielu wariantach, np. karmelowym, miętowym, wiśniowym czy melonowym. Preparat nakładany jest na zęby przy pomocy miękkiej jednorazowej łyżki. Produkt należy pozostawić na zębach przez około 2 godziny – w tym czasie nie powinno się spożywać posiłków. Musimy też zrezygnować ze szczotkowania zębów przez 12-24h w zależności od zaleceń lekarza.

Fluoryzacja zębów w gabinecie dentystycznym jest zabiegiem bezpiecznym i szybkim. Może nawet uchodzić za przyjemną procedurę – zwłaszcza gdy wykorzystamy do niej produkt o ulubionym smaku pacjenta. Fluoryzacja to najlepsza ochrona przed próchnicą. Można wykonywać ją zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły