Strona głównaZdrowe odżywianieJakie działanie ma witamina A?

Jakie działanie ma witamina A?

Witamina A pełni bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie. Jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania układów fizjologicznych, w tym immunologicznego. Ogranicza również ryzyko występowania nowotworów. 

Działanie witaminy A – najważniejsze informacje 

Mianem witaminy A określa się tak naprawdę kilka związków chemicznych należących do grupy karotenoidów. To przede wszystkim retinol oraz jego pochodne, dlatego nazwy „witamina A” oraz „retinol” są często używane zamiennie. Poprzez swoje działanie reguluje wiele procesów fizjologicznych. Jest bardzo ważna w procesie regeneracji organizmu. Pozytywnie wpływa na proces widzenia, bierze również udział w produkcji czerwonych krwinek. Pozwala na utrzymanie prawidłowego stanu skóry, włosów i paznokci. To także ceniony składnik kosmetyków.

Występowanie witaminy A

Gdzie występuje witamina A? Jej najwyższą zawartość odnotowano w produktach roślinnych, w których związek gromadzi się pod postacią karotenoidów. W organizmie natomiast magazynowana jest jako retinol. Występuje przede wszystkim w mleku, jajach oraz drobiu. Największa zawartość witaminy A na 100 g produktu znajduje się w wątróbce oraz w rybach (tuńczyk, węgorz).

Dlaczego suplementacja witaminy A jest tak ważna? 

Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z uwagi na swoje działanie powinna być dostarczana zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Jej niedobór prowadzi do schorzeń takich jak kurza ślepota. Objawem jej niedoboru jest również wypadanie włosów oraz zahamowanie ich wzrostu. Skóra, szczególnie na łokciach i piętach staje się spierzchnięta, a organizm w większym stopniu jest narażony na infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Naukowcy odnotowali zwiększone zapotrzebowanie na nią w przypadku osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego. Retinol można odnaleźć w kosmetykach (zazwyczaj niskie stężenie). W aptekach można kupić witaminę A w tabletkach (jako samodzielny składnik lub w połączeniu z witaminą E). Występuje również w formie proszku do rozcieńczania z wodą.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły