Strona głównaZdrowe odżywianieWitarianizm, czyli surowa dieta

Witarianizm, czyli surowa dieta

Czym jest witarianizm? Czy warto przejść na witarianizm? Jeżeli interesujesz się dietami oraz powrotem do natury w pożywieniu, to przeczytaj ten artykuł.

Czym jest witarianizm?

Witarianizm jest coraz bardziej popularną dietą, której jadłospis składa się jedynie z surowych, nieprzetworzonych i niepoddanych obróbce termicznej (gotowaniu, smażeniu, pieczeniu) produktów spożywczych. Nazywany jest inaczej dietą raw, czyli surową dietą. Można w niej spożywać produkty przygotowane w temperaturze poniżej 42 stopni Celsjusza. Niedopuszczalna jest żywność z puszek lub słoików

Dieta raw to najczęściej witarianizm wegański opierający się na produktach roślinnych, wykluczający całkowicie produkty zwierzęce. Witarianizm wegetariański dopuszcza spożywanie niektórych produktów odzwierzęcych np. ryby i jajka. Są też witarianie, którzy jedzą surowe mięso, ale zdarza się to bardzo rzadko, gdyż jest sprzeczne z zasadami witarianizmu i niezdrowe. Można także wyróżnić podział na dietę surową opartą albo na słodkich owocach albo na zielonych warzywach.

Czy warto przejść na witarianizm?

Trudno jednoznacznie powiedzieć czy warto zostać witarianinem. Występuje wiele za i przeciw. Na pewno przejście na surową dietę wiąże się z uczuciem wychłodzenia oraz efektami oczyszczania się organizmu (chwilowo można mieć wrażenie gorszego samopoczucia). Jedzenie surowych produktów może być niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia salmonellą lub pasożytami. Dieta naraża na utratę witamina z grupy B, witaminy D, żelaza i kwasów omegą-3. Problem stanowi dostarczanie odpowiedniej ilości białka. Witarianizm jest nieodpowiedni dla dzieci, ponieważ wpływa na niską gęstość kości.

Do pozytywnych skutków witarianizmu należy zliczyć poprawienie się samopoczucia oraz zmniejszenia masy ciała, co jest spowodowane eliminacją produktów przetworzonych oraz spożywaniem przede wszystkim warzyw. Pozytywnym efektem diety jest dostarczanie witamin C, E, kwasu foliowego i beta-karotenu, które w większym stopniu utrzymują się w organizmie. Ze względu na antyoksydanty witarianizm ma wpływ na leczenie miażdżycy, nowotworów, chorób autoimmunologicznych i chorób o podłożu zapalnym. Trójglicerydy utrzymują się na niskim poziomie. Dieta nie dostarcza szkodliwych tłuszczów trans i cukru rafinowanego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły