Strona głównaMedycynaNajczęstsze choroby płuc – Jak wygląda diagnostyka POChP?

Najczęstsze choroby płuc – Jak wygląda diagnostyka POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc dotyka dużą część społeczeństwa. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie są jej podstawowe przyczyny i z jakimi objawami się wiąże się owa jednostka chorobowa. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę także na diagnostykę POChP, która, w dzisiejszych czasach, wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Jeśli zatem podejrzewasz u siebie obecność POChP i chcesz zweryfikować swoje przypuszczenia, trafiłeś w odpowiednie miejsce! W tym artykule przedstawimy Ci najczęstsze czynniki wywołujące Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Wskażemy także charakterystyczne objawy oraz podpowiemy, z czym wiąże się diagnostyka POChP. Zainteresowany? Świetnie! W takim razie zapraszamy Cię do dalszej części artykułu.

POChP – Podstawowa definicja choroby

Zacznijmy jednak od początku, a więc od wskazania, czym właściwie jest omawiana przez nas choroba. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak sama nazwa wskazuje, ma charakter długotrwały. Cechuje się ona obturacją, czyli zwężeniem górnych dróg oddechowych i oskrzeli. Poprzez utrudniony przepływ powietrza w organizmie pacjent cierpiący na POChP odczuwa duszności i obniżoną tolerancję wysiłku – na szczegółowym omówieniu objawów skupimy się jednak w poniższej części tekstu. Nie ulega zatem wątpliwości, że wskazana jednostka chorobowa przynosi wiele negatywnych skutków, które skutecznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Sądzisz, że cierpisz na POChP? Poniżej znajdziesz wskazówki, które umożliwią Ci zgłębienie tematu „diagnostyka POChP”.

Najczęstsze symptomy choroby

Nie ulega wątpliwości, że szybka diagnostyka POChP może pomóc w sprawnym wyeliminowaniu niemal wszystkich objawów choroby. Poniżej znajdziesz listę symptomów, które mogą wskazywać, że Twoje płuca wołają o pomoc.

  • Kaszel – a szczególnie ten o charakterze przewlekłym – to jeden z podstawowych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Badania wskazują, że napady kaszlu u chorych najczęściej pojawiają się w określonej porze dnia – na przykład z samego rana. Jeśli zatem budzisz się, a chwilę później czujesz nadchodzący atak, to znak, że dzieje się coś niedobrego.
  • Duszności – systematycznie pojawiające się subiektywne uczucie braku możliwości złapania powietrza to kolejny symptom, który towarzyszy osobom cierpiącym na POChP. To właśnie z powodu duszności pacjenci najczęściej rezygnują z nawet najlżejszych ćwiczeń, a to duży błąd! Więcej informacji na ten temat przeczytasz dalej.
  • Odkrztuszanie plwociny – zdarza się, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc początkowo nie daje żadnych objawów. Chorzy orientują się, że stan ich organów wewnętrznych jest kiepski dopiero wówczas, gdy zaczynają wykrztuszać plwocinę. Ale co to właściwie jest? To specyficzna wydzielina płucna, która w późnym etapie rozwoju choroby może być zabarwiona krwią lub ropą.
  • Pogorszenie się kondycji fizycznej – jak zostało wyżej wspomniane, duszności powodują u chorych maksymalne ograniczenie jakichkolwiek ćwiczeń. Utrudnione łapanie powietrza powodowane przez zwężenie dróg oddechowych obniża tolerancję wysiłku, przez co pacjent odczuwa zmęczenie i dyskomfort nawet przy prostych czynnościach.

Ćwiczenia fizyczne a Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Badania wskazują, że osoby cierpiące na POChP absolutnie nie powinny żegnać się z aktywnością fizyczną. Ba – jeśli chory prowadzi osiadły tryb życia, powinien czym prędzej wdrożyć do swojej codzienności lekkie ćwiczenia dostosowane do swoich możliwości. Początkowo pacjent może odczuwać dyskomfort, a co za tym idzie, frustrację, jednak systematyczne dbanie o swoje zdrowie z całą pewnością przyniesie wyłącznie pozytywne skutki. Na początek zalecane są krótkie spacery, których zadaniem będzie „rozruszanie” organizmu i stopniowe przyzwyczajanie go do wszelkiej aktywności.

Czynniki wpływające na występowanie POChP

Znasz już podstawowe objawy POChP. Teraz czas, byś dowiedział się, z czego właściwie owa choroba się bierze. Pierwszą przyczyną występowania chorób płucnych są, oczywiście, papierosy. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – aż dziewięciu z dziesięciu pacjentów cierpiących na POChP to nałogowi palacze! Warto jednak zwrócić uwagę, że tytoń nie jest jedynym czynnikiem, który ma negatywne skutki na stan naszych płuc. W dalszej kolejności wymieniane są: zanieczyszczenia komunikacyjne, smog, praca w pyle oraz predyspozycje indywidualne (na przykład przebyte w przeszłości choroby). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://oddychajmy.pl.

Diagnostyka POChP – Na czym polega?

Jeśli zatem wiesz, że powyższe przyczyny mogą dotyczyć właśnie Ciebie, a dodatkowo odczuwasz któryś ze wskazanych wyżej objawów, pora przejść do meritum tematu – diagnostyka POChP. Na wstępie zaznaczymy, że nie masz się czego obawiać! Okazuje się bowiem, że diagnostykę owej jednostki chorobowej przeprowadza się poprzez skierowanie na popularne badanie zwane spirometrią. To badanie objętościowe i pojemnościowe płuc, które jednoznacznie wskazuje stan płuc badanego oraz daje możliwość wdrożenia odpowiedniej procedury leczenia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły