Strona głównaZdrowe odżywianieWskazówki i strategie zachęcania do nawyków zdrowego żywienia w rodzinie

Wskazówki i strategie zachęcania do nawyków zdrowego żywienia w rodzinie

Większość z nas ma całkiem dobre pojęcie o tym, czym jest zdrowe odżywianie: dużo owoców i warzyw oraz niezbyt dużo tłuszczu i cukru. Ale jeśli chodzi o dzieci, wiedza o tym, co jest zdrowe, to dopiero początek. I nawet jeśli robisz zakupy „zdrowe”, nie oznacza to, że Twoje dziecko chętnie je zje.

Jest nadzieja. Dzieci potrzebują dodatkowej zachęty i wskazówek, a także kilku strategii, które z pewnością będą zdrowe.

Bądź strażnikiem.

Prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na zapewnienie zdrowego odżywiania dzieci jest usunięcie mniej zdrowych opcji. Przejmij kontrolę nad wyborem jedzenia i przekąsek w domu. Jeśli dziecko jest głodne, zje je, gdy nie będzie alternatywy. Czy słyszałeś kiedyś o dziecku głodującym na śmierć, ponieważ jego rodzice nie karmili go chipsami ziemniaczanymi?

Trzymaj zdrowe jedzenie w zasięgu wzroku.

Jeśli chodzi o te produkty, które nie są dla ciebie dobre, przechowuj je w wysokich szafkach i poza zasięgiem dziecka. Ustaw lodówkę i szafki w taki sposób, aby zdrowe produkty spożywcze były pierwszymi, jakie zobaczysz. Jeśli zdecydujesz się na niezdrowe opcje w domu, trzymaj je poza zasięgiem wzroku, a ty i twoje dzieci będziecie znacznie mniej skłonni do wyboru ich jako opcji.

Spraw, by zdrowe jedzenie było wygodne.

Zdrowa żywność, szczególnie owoce i warzywa, wymagają niewielkiego przygotowania, co jest idealne dla twojego „głodującego” dziecka i ciebie. Zawsze miej przy sobie kosz z owocami na wysokości oczu na blacie lub przygotuj pojemnik z marchewką i paluszkami selera gotowy do włożenia do lodówki. Możesz być zaskoczony, o ile więcej owoców i warzyw zje Twoje dziecko, po prostu mając je widoczne i łatwe do złapania.

Ucz się o jedzeniu zabawą.

Usunięcie części tajemnicy, skąd pochodzi żywność, może zdziałać cuda dla niektórych wybrednych zjadaczy. Przygotuj wspólnie posiłki rodzinne, pozwól swojemu dziecku wymieszać składniki i podawaj je reszcie rodziny. Zasadź ogród warzywny jako projekt rodzinny i powierz swojemu dziecku podlewanie i zbieranie dojrzałych warzyw. Zaangażowane dzieci chętniej uczestniczą w procesie jedzenia.

Miej oko na rozmiary porcji.

Rodzice często stresują się tym, ile ich dzieci powinny jeść. Niezależnie od tego, czy próbujesz zdobyć wybiórczego zjadacza, aby ugryźć coś zielonego, czy ograniczyć ilość deserów, które Twoje dziecko z zębami chce oglądać, jest konieczne. Znajomość wielkości zdrowej porcji da ci potrzebną perspektywę. Możesz skorzystać z Wytycznych USDA dotyczących zdrowego odżywiania, aby dowiedzieć się, czym jest zdrowa porcja.

Daj zdrowy przykład.

Pamiętaj, że wspólne jedzenie posiłków to nie tylko świetny sposób na nadrobienie zaległości w życiu rodziny, to także idealny czas na wzorcowe nawyki żywieniowe. Dzieci uczą się, obserwując swoich rodziców… To jedzenie do namysłu!

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Artykuły